Produkcja i sprzedaż żywności ekologicznej

przez | 11 maja, 2020

Lubisz gotować albo hodować? A może jedno i drugie? Doceniasz rolę zdrowego żywienia w codziennym życiu? Więc może czas na tym zarobić? Wzrastający trend świadomego jedzenia to szansa dla tych, którzy marzą o pracy w domu.

Żywność ekologiczna – zdrowie, moda, warunki

Wszystkie statystyki wskazują, że wzrasta zainteresowanie żywnością produkowaną w naturalnych warunkach, konsumenci są również bardziej niż kiedykolwiek ciekawi nowych smaków, nowych przepisów, nowych rozwiązań kulinarnych. Przekłada się to na uwarunkowania rynkowe. Istnieje szereg dużych gospodarstw, które wchodzą we współpracę z dużymi sieciami handlowymi, klienci jednak wciąż najbardziej ufają sprzedawcom na specjalistycznych targach żywności i rękodzieła. Właśnie tu pojawia się Twoja szansa!

Praca w charakterze producenta żywności ekologicznej nie wymaga ogromnych nakładów pieniężnych, nie trzeba również szukać miejsca do pracy poza domem. Jednak moda i chęć zarobienia to jedno, ale drugie – i najważniejsze – to swoista etyka zawodowa. Jeżeli nie zamierzasz produkować naprawdę zdrowych i naturalnych wyrobów, nie zabieraj się za to. Prawda szybko wyjdzie na jaw, a konsekwencje mogą być poważne. To zajęcie, które wymaga ponadto nieustannego samorozwoju i cierpliwości. Zdrowia również trzeba się uczyć!

Produkty

Istnieje cały szereg produktów, które możesz wytwarzać w domowych warunkach (czasami w domu z ogródkiem), ale nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu i ogromnych nakładów finansowych. Oto kilka przykładów:

  • miody;
  • konfitury, zaprawy;
  • mieszanki ziołowe;
  • soki, nalewki;
  • pasztety;
  • ciasta i słodycze;
  • musztardy, sosy;
  • mięso;

Wiedza i inspiracje

Czy wiesz, czym jest produkt bezglutenowy? Znasz podstawy kuchni wegańskiej? Znasz warunki naturalnej uprawy warzyw? Wiesz, jak zrezygnować z cukru i soli, by nie tracić smaku? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na tego typu pytania – czas na naukę. Sięgaj po sprawdzone przepisy, cenione blogi kulinarne, zainteresuj się elementarną biologią. Kapitalnym źródłem wymiany opinii są wspomniane targi żywności ekologicznej i kontakt z doświadczonymi sprzedawcami. Najważniejsze jednak są Twoje osobiste doświadczenia. Każdy kucharz, każdy hodowca ma swoje patenty. I ta prawda jest niezmienna.

Gdzie i jak zarobić

Oczywiście, by legalnie i regularnie zarabiać na zdrowej żywności, musisz założyć działalność gospodarczą, spełniać odpowiednie normy, promować się z wykorzystaniem wszelkich dostępnych narzędzi marketingu. Zanim jednak przystąpisz do działania na szeroką skalę, spróbuj zaoferować swoje produkty najbliższym – rodzinie, znajomym czy współpracownikom. Ich opinia dużo Ci powie na temat jakości Twoich produktów – jeżeli będą je zachwalać i polecać własnym znajomym, to znak, że możesz spróbować swoich sił w czysto komercyjnej działalności.

Najważniejszym źródłem zarobku będzie sprzedaż bezpośrednia – na rynkach, targach, jarmarkach (szczególnie skupionych tylko wokół „eko”). Ile zarobisz – trudno przewidzieć. Nie możesz narzucać zbyt wysokiej marży, bo przegrasz z konkurencją. Najlepiej będzie, jeżeli przed zdecydowaniem się na rozpoczęcie działalności sprawdzisz osobiście charakter lokalnego rynku żywności ekologicznej. Dowiedz się, gdzie wystawiają się producenci. Zobacz, czego brakuje, w jakiej niszy się odnajdziesz. A wtedy… zacznij to robić!

Z biegiem czasu, jeżeli Twoje produkty zdobędą uznanie i będą odpowiednio oryginalne, możesz wejść w stałą współpracę z restauratorami i sklepami. Wtedy przydomowy ogródek i własna kuchnia mogą nie wystarczyć. Ale to już kolejny etap… zdrowej i smacznej drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *