Domowy antykwariat – sprzedaż dzieł kolekcjonerskich

przez | 11 maja, 2020

Interesujesz się literaturą lub muzyką? Szukasz pracy możliwej do wykonywania w domu (ewentualnie w jego okolicy)? A myślałeś nad tym, by kupować i sprzedawać białe kruki? Być może to klucz do Twojego sukcesu!

W czym czujesz się mocny? Interesują Cię książki wybranego autora, niekoniecznie wznawiane, a wydane niegdyś w ciekawej serii graficznej? A może nałogowo słuchasz hip-hopu i wiesz, jakie znaczenie ma w tej kulturze kupowanie płyt, także winylowych i – co może szokować w drugiej dekadzie XXI wieku – kaset magnetofonowych? Wiesz, jaki film może być szczególnie pożądany przez kolekcjonerów? Zacznij od tego, co Cię najbardziej interesuje!

A teraz przejrzyj zasoby OLX.pl i Allegro. Zobacz, niektórych pozycji w ogóle nie znajdziesz! Inne – drogie… wystawione za setki złotych. Myślisz sobie: nikt tego nie kupi… A parę aukcji niżej – ta sama książka, ta sama kaseta. Kilkadziesiąt, czasem więcej, złotych różnicy. Czasem oddawana za grosze, bo ktoś potrzebuje pieniędzy teraz, zaraz. Spróbuj w dziedzinie, która Cię interesuje.

Kup klasyk. Najtaniej da się to zrobić, kiedy ewidentnie ktoś sprzedaje poniżej wartości, jaką są w stanie zapłacić typowi kolekcjonerzy, core’owi fani. Pisarza, muzyka, reżysera. Spróbuj wystawić ten przedmiot z zyskiem. Nie ścigaj tych użytkowników, którzy sądzą, że za płytę CD (nawet biały kruk) można żądać 500 złotych. Ale Ty, jeżeli go posiadasz… Spróbuj od 250. Jeżeli kupiłeś za 50 – właśnie zarobiłeś dwie stówy. Jak na jednej płycie, która pierwotnie schodziła w EMPiK-u za 29 złotych – interes życia.

W czasie aukcji pamiętaj o profesjonalizmie. Rzetelny, zgodny z prawdą opis. Dobre jakościowe, informacyjne zdjęcia. Uprzejmy kontakt, umiejętność kompromisu. Podstawy? Wybacz, jeżeli nie muszę Ci tego przypominać, ale sam wiesz, ilu analfabetów okupuje portale aukcyjne.

Kilka eksperymentów pokaże, czy autorzy, z którymi masz do czynienia, są dla Ciebie „dochodowi”. Trudno przewidzieć, czy akurat Tobie podpasuje ten rodzaj zarabiania przed komputerem. Ale być może – trafisz idealnie i znajdziesz źródło całkiem przyzwoitych dochodów. Pamiętaj, by w tym przypadku nie upierać się, nie tracić kolejnych dziesiątek złotych. Tylko poważne oferty, jak mawia społecznościowy klasyk… 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *