5 narzędzi dla freelancera do pracy zdalnej z domu – przydatne aplikacje i usługi

przez | 9 lutego, 2022
narzędzia freelancera do pracy zdalnej

Praca z domu jest dziś pełnoprawnym źródłem dochodów zarówno jako zdalna realizacja etatu, jak i prowadzenie własnej, niezależnej działalności. W poniższym wpisie przedstawiam nowoczesne, zaawansowane i przede wszystkim bardzo użyteczne narzędzia freelancera, dzięki którym samodzielna organizacja pracy w domu jest dużo łatwiejsza i przynosi odczuwalny wzrost efektywności.

Zarządzanie zadaniami

Podstawą dobrej organizacji zdalnej pracy jest uporządkowanie zadań – nadanie im określonego priorytetu, opisanie czy kontrolowanie postępów. Jeszcze całkiem niedawno w podobnych sytuacjach stosowało się kartki samoprzylepne, kalendarze czy tablice korkowe, a dziś wystarczy sięgnąć po jedno z popularnych narzędzi online. W świecie freelancingu dużą popularnością cieszą się dziś przede wszystkim dwa systemy: Trello i Asana.

Trello

Narzędzie należy do marki Atlassian, odpowiedzialnej za sukces również takiego oprogramowania jak Jiro. Trello to aplikacja dostępna desktopowo, w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych. Służy do tworzenia i opisywania tablic z zadaniami, które można współdzielić z innymi użytkownikami (np. współpracownikami czy klientami).

Największe zalety Trello to:

  • bardzo intuicyjny, przystępny, czytelny interfejs,
  • polska wersja językowa,
  • bezpłatny dostęp (z możliwością wykupienia płatnego planu do zaawansowanych zadań).
Trello

Asana

Innym bardzo popularnym oprogramowaniem do zarządzania zadaniami jest Asana. Marka ta otwarcie walczy o klientów z Trello, podkreślając swoją bardziej rozbudowaną strukturę i przekonując o większej liczbie funkcji oraz możliwości. I choć rzeczywiście posiada m.in. jeszcze dokładniejszy system wyszukiwania czy raportowania projektów, codzienne użytkowanie w ramach pracy z domu sprowadza się do bardzo podobnych funkcji – zapisywania zadań, wskazywania priorytetów czy załączania plików dla całego zespołu.

Największe zalety Asana to:

  • możliwość integracji m.in. z oprogramowaniem Slack, Microsoft Office czy Google,
  • intuicyjna, łatwa obsługa,
  • mnogość funkcji w relatywnie niskiej cenie w pakietach Premium i Business.

Notatki

Niezależnie od tego, na czym polega Twoja zdalna praca, wśród narzędzi freelancera powinien znajdować się… notatnik. Chodzi o to, żeby z dowolnego miejsca, w dowolnym momencie, na dowolnym sprzęcie (smartfonie czy komputerze) zapisywać myśli, kontakty, linki czy inne, równie przydatne treści, a następnie mieć do nich dogodny dostęp. W tym celu możesz skorzystać np. z Apple Notes czy Microsoft OneNote, ale jeśli nie koncentrujesz się na pracy w tych środowiskach, być może więcej skorzystasz na wyborze poniższych aplikacji.

Evernote

W Evernote zapisujesz co chcesz, a Twoje notatki automatycznie archiwizują się w chmurze. Przykładowo: szukasz inspiracji online w trakcie podróży i gromadzisz linki na smartfonie. Gdy siadasz do właściwej pracy zdalnej przy komputerze, masz je od razu pod ręką.

Największe zalety Evernote to:

  • bardzo prosta obsługa,
  • precyzyjny mechanizm wyszukiwania,
  • grupowanie, etykietowanie i udostępnianie notatek.

Google Keep

Notatnik w chmurze to jedna z wielu usług rodziny Google. Zdaniem części freelancerów, Keep jest lepszym narzędziem od Evernote, choć ich podstawowe funkcje są bardzo podobne. Za duży plus można uznać synchronizację z kontem Google, ale warto też wskazać na znakowanie kolorem czy funkcję przypomnień.

Największe zalety Google Keep to:

  • synchronizacja z innymi narzędziami Google (w tym z systemem Android),
  • lekkie i szybkie działanie,
  • prostota obsługi.
10 narzędzi dla freelancera – film

Narzędzia Google

Skoro już mowa o narzędziach Google – praca zdalna freelancera z domu bardzo często wymaga sięganie po rozwiązania technologiczne sygnowane przez cyfrowego giganta z Mountain View. Nie trzeba przywoływać statystyk, żeby wiedzieć, jak ważną rolę we współczesnym świecie pełnią Gmail, Google Analytics, YouTube czy system Android. To, co interesuje nas najbardziej, to efektywna praca z domu. Aby przynosiła jeszcze większe zyski, dobrze, gdy narzędzia freelancingu są darmowe, a zapewniają wiele przydatnych funkcji. Właśnie dlatego przynajmniej do części zadań opłaca się wykorzystywać środowisko Google.

Google Workspace

W pakiecie Google Workspace (dawniej G Suite) znajdziesz podstawowe narzędzia biurowe, m.in.

  • pocztę e-mail,
  • kalendarz,
  • czat,
  • dokumenty (odpowiednik MS Office Word),
  • arkusze (odpowiednik MS Office Excel).

Biznesowy pakiet Google stara się pod wieloma względami konkurować z Office 365 od Microsoft. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, co opłaca się konkretnie w Twoim biznesie, ale niewątpliwie w wielu sytuacjach pracy z domu docenisz możliwość prostego tworzenia w chmurze arkusza kalkulacyjnego, dokumentu tekstowego czy notatek w kalendarzu, wraz z funkcją błyskawicznego współdzielenia z innymi użytkownikami.

Aplikacje z Google Workspace

Podsumowanie

Artykuł o narzędziach freelancera mógłby równie dobrze obejmować nie 5, a 50 różnych propozycji. Praca zdalna stała się powszechna i popularna, a co za tym idzie – wzrósł popyt na nowoczesne, praktyczne usługi online, które usprawniają działalność w warunkach domowych. Skupiliśmy się na najbardziej uniwersalnych i podstawowych aplikacjach, ale w zależności od rodzaju Twoich zleceń możesz uzupełnić je o kolejne aplikacje i usługi, takie jak np. narzędzia copywritera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *