Zalety i wady pracy freelancera w domu

przez | 10 lutego, 2022
Zalety i wady freelancingu

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że praca zdalna nie jest Ci obca. Jeśli tak, to z pewnością masz już na ten temat wyrobioną opinię. Jeżeli jednak chcesz poznać moją perspektywę, zapoznaj się z omówionymi poniżej zaletami i wadami pracy z domu. Sprawdź, co ma dla mnie znaczenie i porównaj swoje odczucia. Jedne argumenty przemawiają bardziej, inne mniej, bo nastawienie do pracy z domu zależy od okoliczności, preferencji i cech osobowości. Jak jest w Twoim przypadku?

Zdalna praca – zalety freelancingu

Oto najważniejsze wg mnie plusy pracy zdalnej z domu jako freelancer.

Wygoda

Jedną z największych zalet freelancingu jest komfort. Wiele zależy tutaj od osobowości, jednak dla mnie nie ma nic przyjemniejszego niż praca przy domowym biurku w wygodnych ubraniach i z kubkiem gorącej herbaty/kawy w ręce. Oprócz tego wyjątkowo przyjemnie jest mieć świadomość, że nie trzeba przygotowywać stylizacji pod dress code danej organizacji czy nakładać makijażu. To oszczędność czasu i pieniędzy oraz duży komfort psychiczny.

Optymalne warunki pracy

Praca z domu to dla mnie przyjemność także ze względu na optymalne warunki. Jako człowiek o introwertycznej osobowości cenię sobie możliwość działania we własnym mieszkaniu, gdzie mogę liczyć na ciszę i spokój, ponieważ nie muszę mierzyć się z odgłosami wydawanymi przez innych pracowników czy szumem charakterystycznym dla przestrzeni typu open space. W domu łatwiej skupiam się na zadaniach i potrafię maksymalnie się na nich skoncentrować. Wiem jednak, że dla wielu osób, które mają mniejsze mieszkanie lub małe dzieci, znalezienie spokojnego miejsca do pracy w domu może stanowić duży problem. Jak go rozwiązać? Np. poprzez wykorzystanie aplikacji typu Noisli czy MyNoise. Jeśli chcesz, sprawdź także inne przydatne narzędzia freelancera.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wśród plusów zdalnego freelancingu na pierwszy plan wysuwa się oszczędność czasu i pieniędzy. Realizowanie powierzonych zadań służbowych z domu sprawia, że nie wydaję pieniędzy na transport publiczny czy paliwo. Dodatkowo nie tracę czasu na dojazdy i nie muszę męczyć się podczas przejazdów przez zakorkowane ulice. Dzięki temu mam szansę lepiej się wysypiać, jadać regularnie śniadania lub po prostu wcześniej zaczynać pracę. Przez to mogę szybciej uporać się z obowiązkami lub wykonać większą liczbę zadań.

Możliwość podjęcia atrakcyjnej współpracy niezależnie od lokalizacji

Zaletą pracy w domu jest także możliwość nawiązywania kooperacji z różnymi zleceniodawcami bez względu na lokalizację siedziby firmy. Dzięki pracy zdalnej jako freelancer mogę realizować rozmaite zlecenia na atrakcyjnych warunkach. W przypadku pracy tradycyjnej chęć zatrudnienia się w dobrej firmie wiązałaby się z koniecznością przeprowadzki czy kompletną reorganizacją dotychczasowego życia.

Praca z dowolnego miejsca i elastyczność

Elastyczne zasady powodują, że mogę pracować z hotelowego pokoju czy pensjonatu zlokalizowanego u podnóża gór. Sprawia to, że moja motywacja do pracy jest większa, ponieważ po wypełnieniu obowiązków mogę wybrać się na spacer czy zwiedzić okoliczne atrakcje. Elastyczne godziny pracy pomagają mi także w radzeniu sobie z nieprzewidzianymi zdarzeniami czy planowaniem rozmaitych wizyt urzędowych bądź medycznych. Jeżeli najbliższy wolny termin wypada rano, bez problemu jestem w stanie wybrać się na konsultację, przesunąwszy pracę na popołudnie i wieczór.

Zalety freelancingu z perspektywy Lifemanagerki

Wady freelancingu

Zalety pracy z domu są niewątpliwie zachęcające, jednak pamiętaj również o wadach freelancingu. Oto moim zdaniem najważniejsze z nich.

Nieustabilizowane dochody

Mimo mnóstwa zalet, które sprawiają, że bardzo lubię pracę zdalną z domu, jestem świadoma, że taka forma działania ma także ciemniejsze strony. Jedną z nich jest brak pewności co do stabilności dochodów. Liczba zleceniodawców i zadań, które ma się do zrealizowania jako freelancer, jest różna. Niemożność przewidzenia przychodów wzbudza czasem lęk, ale zdecydowanie większym zagrożeniem jest fakt, że nieregularne i różne wpływy na konto mogą być utrudnieniem podczas starania się o kredyt bankowy. Dlatego też staram się odpowiedzialnie planować wydatki i uczę się skutecznie pozyskiwać nowe współprace.

Samokontrola i organizacja czasu 

Freelancing to pewnego rodzaju wolność, ale aby cieszyć się z wygody pracy zdalnej, musisz umieć panować nad organizacją czasu. Działając w domu, trudno jednak nie ulegać pokusom i różnego rodzaju rozpraszaczom. Często powoduje to, że zadanie, które mogę wykonać w 2 godziny, nagle zajmuje mi zdecydowanie więcej czasu, ponieważ co chwilę sięgam po telefon. Bardzo ważne jest więc, aby zdawać sobie sprawę z wprowadzających rozluźnienie okoliczności i skutecznie stawiać im opór. Dzięki temu zwiększysz swoją wydajność i oszczędzisz dużo czasu. Jak ja radzę sobie z tym wyzwaniem? Moje stanowisko pracy znajduje się w osobnym pokoju, który mogę zamknąć. Jeżeli idę pracować, a w domu są inne osoby, mówię, że potrzebuję ciszy i proszę, żeby mi nie przeszkadzać. Oprócz tego na koniec każdego dnia podsumowuję to, co udało mi się zrobić i układam plan działania na kolejny dzień.

Minusy pracy z domu – work-life balance

Praca zdalna sprawiała, że czasem trudno było mi oddzielić życie prywatne od zawodowego. Jeżeli coś pilnego wyskakiwało mi podczas pracy, byłem bardziej skłonny do odłożenia obowiązków na później i błyskawicznej reakcji, co nie miałoby miejsca, gdybym pracował w biurze. Przez to często rozwlekałem pracę na cały dzień i nie miałem czasu na faktyczny odpoczynek. Skuteczne zachowanie równowagi pomiędzy pracą a relaksem uniemożliwiały mi też stereotypy czy opinie mówiące o tym, że praca w domu to nie praca, przez co zamiast poczytać książkę przed snem, ponownie zasiadałem do komputera, bo przecież „nic się nie stanie, jeśli popracuję jeszcze godzinkę”. Na szczęście zacząłem sobie z tym radzić. Jak? Kluczowa jest organizacja czasu, dyscyplina i trzymanie się określonych wcześniej założeń – bardzo pomaga mi w tym aplikacja Forest, dzięki której realizuje swoje zadania w określonym czasie, nie rozpraszam się i nie mam problemów z koncentracją.

Zalety i pracy pracy freelancera

A Ty – jakie zauważasz zalety i wady pracy freelancera z domu? Zachęcam do dzielenia się opiniami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *