Korepetycje – jak zarobić na nauczaniu innych

przez | 11 maja, 2020

Posiadasz wiedzę w konkretnych dziedzinach i szukasz pracy, która nie wymagałaby codziennych wyjść do biura? Chciałbyś pracować w domu i samemu decydować o rozkładzie dnia? Zostań korepetytorem. W dzisiejszych czasach to coraz bardziej opłacalne!

Jak zacząć

Interesujesz się historią, biologią, klasyką literatury? Ciągi albo trygonometria to banał, a językiem angielskim posługujesz się jak ojczystym? Dlaczego by na tym nie zarobić? Jesteś uczniem, dorosłym, emerytem – nieważne – korepetycje mogą stać się Twoim źródłem dochodów.

Na początku rozejrzyj się w kręgu znajomych i rodziny. Może ktoś potrzebuje Twojej pomocy. Na początku – bezinteresownej. Pamiętaj, Ty też musisz się sprawdzić. Możesz zasługiwać na Nagrodę Nobla, ale jeśli nie potrafisz uczyć, tłumaczyć, przekazywać wiedzy – nie będziesz dobrym korepetytorem.

Musisz poznać aktualności w danej dziedzinie. Dowiedz się, co jest w danym roku szkolnym nauczane, czy program zmienił się diametralnie? Jak przedstawia się lista lektur? W której klasie uczniowie poznają funkcję kwadratową? Czy II Wojna Światowa jest opisywana ze szczegółami? Jeżeli uczysz w liceum, koniecznie rozwiązuj matury z ostatnich kilku lat.

Kontakt z uczniem to okazja do weryfikacji jego potrzeb. Teoria i wytyczne ministerstwa to jedno, praktyka w danej szkole – to drugie. Musisz dopasować się do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Z każdym kolejnym podopiecznym zdobywasz większe doświadczenie.

Jak pozyskać uczniów

Oczywiście – najlepszą formą promocji (i to się nie zmieni) – zawsze będzie poczta pantoflowa i autentyczne rekomendacje. Ograniczając się jednak do wąskiego grona uczniów, znajomych niewiele zarobisz. Daj ogłoszenie na OLX.pl, może w lokalnej gazecie. W przypadku internetowych ofert, warto się wyróżnić, dając konkretne informacje o swoich umiejętnościach i możliwościach. Warty uwagi jest również portal www.e-korepetycje.net.

Zwróć uwagę, że w XXI wieku możesz udzielać korepetycji on-line. Za pomocą Skype’a lub Facebooka komunikacja może przebiegać w czasie rzeczywistym, a skala Twoich zleceń może rozciągnąć się na całą Polskę.

Jak się wyróżnić

Kompetencje i pierwsi uczniowie nie czynią jeszcze korepetytora fachowcem. Jest kilka sposobów, by stać się profesjonalistą i pozyskać maksymalnie dużą ilość klientów:

  • Przygotuj własne opracowania tematów z przedmiotu, którego nauczasz. Po kilku lekcjach z pewnością zauważysz własne sposoby, analogie, przykłady, dzięki którym uczniowie łatwiej przyswajają dotąd trudne zadania. Zapisuj inspiracje, przygotuj materiały, możesz je udostępniać swoim uczniom. Ich rodzice zobaczą, że mają do czynienia ze specjalistą.
  • Jeżeli przyjmujesz uczniów w domu, postaraj się w miarę możliwości o dogodne warunki do nauki. Przygotuj multimedia, zaplecze książek i ebooków, przekąski, napoje. W miłej atmosferze łatwiej o zrozumienie.
  • Uzależniając swoje zarobki wyłącznie od korepetycji (np. prowadząc działalność gospodarczą) warto pomyśleć o promocji w Internecie. Dobrym rozwiązaniem będzie autorski blog, na którym dzielisz się częścią swojej wiedzy. Wypozycjonowana strona ułatwi kontakt z klientami z całej Polski. Pomyśl nad niestandardowym komunikatorem. Może Instagram przyciągnie nowych uczniów?

Zanim jednak weźmiesz pieniądze za indywidualne korepetycje, przemyśl tę decyzję. Pamiętaj, że ciąży na Tobie częściowa odpowiedzialność za sytuację edukacyjną konkretnego ucznia. Możesz mu pomóc, co samo w sobie dostarcza satysfakcji, ale będąc mało profesjonalnym – jedynie zaszkodzisz. Jednak jeśli lubisz jakiś szkolny przedmiot – wróć do niego po latach, rozwijaj się i… zarabiaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *